images/logo-law.png

До Вас прийшли перевіряльники з енергопостачаючої, гaзопостачаючої, водопостачаючої організації.

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Побутові споживачі використовують електричну енергію, воду та газ для власних щоденних господарських потреб. Забороняється використовувати в побуті електроенергію, воду та газ для потреб підприємницької діяльності.

Побутові споживачі керуються розробленими та затвердженими Кабінетом Міністрів України Правилами користування електричною енергією, водою та газом для населення.

Якщо до Вашої оселі завітав представник однієї з цих організацій (контролер обленерго, водоканалу, служби газу), Ви маєте право, посилаючись на ст. 30 Конституції України, яка гарантує недоторканність житла (не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.), ввічливо попросити контролера прийти іншого разу.

Між тим постійно цього робити не можна, оскільки відповідно до Правил та договору про користування електричною енергією, водою та газом для населення, побутовий споживач зобов’язаний забезпечити представникам енергопостачальної організації доступ до приладу обліку, якщо такий встановлено безпосередньо в квартирі (будинку).

waterРозглянемо ситуацію на прикладі електроенергії, оскільки, як правило, лічильники електричної енергії знаходять майже в кожній квартирі (будинку). І рідше такі лічильники знаходяться поза межами оселі. Так, п. 30 Правил користування електичною енергією для населення зазначає: якщо доступ до приладу обліку неможливий, представник енергопостачальника виписує платіжний документ на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії за попередній період, про що робиться відповідна позначка в особовому рахунку споживача. Якщо протягом двох розрахункових періодів представник енергопостачальника не мав доступу до приладу обліку, він залишає споживачу в поштовій скриньці повідомлення про дату наступного відвідання чи прохання передати показання приладу обліку енергопостачальнику. Якщо побутовий споживач відкрив вхідні двері своєї оселі й повідомив представників енергопостачальника, що він з особистих причин не може в даний момент забезпечити їм доступ до електролічильника, то такі дії не передбачають припинення електропостачання його оселі. Якщо у відповідь Ви почуєте погрози про відключення, повідомте, що в випадку неправомірно відключення обленерго стане «клієнтом» Антимонопольного комітету України. 

Адже відключення електроенергії – це відмова від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел його придбання. У разі відмови обленерго від реалізації товару за таких підстав це матиме ознаки порушення п. 2 ст. 50, п. 5 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним становищем. У такому разі споживач електроенергії має право на стягнення збитків та двократної вартості недовідпущеної електричної енергії, а також інших збитків. Але що споживач поніс збитки саме внаслідок неправомірного відключення електроенергії слід доводити в судовому порядку.

Як поводитися побутовому споживачу під час перебування представників енерго –, газо – та водопостачальника (контролерів) у його оселі? Якщо Ви все ж таки вирішили впустити контролера до своєї оселі для перевірки показників лічильників, то це повинна бути одна особа. Ваші дії в цій ситуації:

По-перше: обов’язково перевірте посвідчення у контролерів. Вони мають містити фото та печатку відповідної організації. Зверніть увагу на термін дії посвідчення.

По-друге: слідкуйте за діями контролера та ні за яких підстав, не залишайте його одного, без нагляду, біля лічильників, навіть якщо вони встановлені в таких місцях, де удвох знаходитись незручно. Оскільки збереження цілісності пломб, які встановлені на лічильниках це обов’язок користувача електроенергії, води та газу. Деякі недобросовісні контролери можуть скористатися моментом та пошкодити пломбу. Це в подальшому може привести до великих штрафів або судової тяганини, що відповідно вдарить по Вашому гаманцю.

По-третє: візит представників відповідної організації має залишити після себе письмове підтвердження відвідування у вигляді акту технічної перевірки, акту про заміну приладу обліку, акту про пломбування, відмітки в абонентській книжці, а в разі виявлення порушення – акту про порушення відповідних Правил. Вищеназвані документи складаються в двох примірниках, один з яких має залишитися в споживача. Уважно читайте документ та не поспішайте його підписувати. Ніколи без зауважень не підписуйте акт про порушення. Якщо не знаєте, які написати зауваження, зазначте у акті «з порушенням, вказаним у акті, не згодний (-а)». Пам’ятайте, що Ваш підпис – це згода з порушенням, вказаним у акті. Ніколи не погоджуйтесь на пропозицію, що Ваш підпис лише підтверджує факт отримання акту! Завжди зазначайте зауваження.

По-четверте: у разі якщо лічильник встановлено на фасаді приватного будинку або в під’їзді багатоповерхового будинку, Ви не повинні забезпечувати доступ перевіряльнику до оселі.

Як поводитись під час спілкування з поліцейським, слідчим, працівником прокуратури, суддею, державним виконавцем?

policeУ разі виклику до прокурора, слідчого, до інших службовців правоохоронних органів постає основне питання: як поводитися в такій ситуації? Є достатньо літератури про те, які прийоми може застосувати слідчий, опанувавши за службовим обов'язком психологічну науку та техніку допиту. Але як себе має поводити особа, яку викликають у правоохоронні органи, криміналістична наука відповіді не дає. Між тим життя засвідчує, що судові помилки нерідко трапляються тому, що особа на перших допитах визнає свою вину в тому, чого не було, дає помилкові свідчення, які пізніше не вдається виправити через недовіру до такої особи тощо.
Помилки мають місце й через те, що слідчий або прокурор не завжди забезпечують дотримання прав свідка, затриманого й підозрюваного, насамперед щодо забезпечення його права на захист і своєчасного допуску адвоката до участі в справі. Насправді принцип змагальності та обов'язок вислухати другу сторону є універсальним принципом правосуддя, який бере свій початок від природного права людини на самозахист. По суті це визнають і відомі криміналісти. «У найбільш «екстремальній» галузі судочинства - кримінальній, де вирішуються питання злочину й покарання, свободи, а іноді і самого життя особи, звинуваченої у вчиненні злочину, - істина є результат дослідження злочину з двох протилежних позицій: кримінального переслідування й захисту від нього».
Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має право на правову допомогу. Отже, особа, яку викликають до правоохоронних органів, також користується правом на одержання консультації (правової допомоги). Тому звернення до адвоката особи, яку викликають до правоохоронних органів, для отримання консультації є нічим іншим як реалізацією норми Конституції. До правоохоронних органів викликають для одержання пояснень або надання свідчень.
police1Варто утриматись такій особі від дзвінків знайомому слідчому, прокурору, судді та консультування з цього питання у них. Якщо особу в чомусь підозрюють, то не виключено, що її телефони прослуховуються, а «зв'язки» вивчаються. Керівники підприємств і просто громадяни налагоджують добрі стосунки та знайомства з контролюючими органами. Але не варто перебільшувати роль добрих відносин з ними. Навіть більше, «добрий знайомий» з таких органів може одержати важливу інформацію про особу й з необережності або навіть навмисно поділитись цим знанням з тими, хто такою інформацією цікавиться. Натомість вся інформація, отримана адвокатом при спілкуванні з клієнтом, є адвокатською таємницею, яку адвокат не має права розголошувати ні за яких обставин!
police2Історія засвідчує, що навіть вельми розумні люди припускались помилок у прийнятті рішень, перебуваючи в психологічному стані браку часу. У «органах» про це знають і з успіхом цим користуються.
Одержавши виклик до «органи», людина має підготуватись до такого побачення. Відносини з силовими структурами в Україні законодавчо врегульовано. У межах правових норм адвокат має право надати консультації щодо повноважень органів слідства та дізнання, а також прокурора. Насамперед людина має ретельно підготуватись до такого побачення. Потрібно з'ясувати, у якості кого Вас викликають. Варіантів небагато. Людину можуть викликати як свідка або як особу, від якої хочуть взяти пояснення. У процесі одержання пояснень фізична особа може стати підозрюваним або особою, щодо якої зареєстровано заяву про злочин.
Як правило, викликають в органи за допомогою повідомлення телефоном. При цьому дають контактний телефон, за яким можна зв'язатися з відповідним посадовцем, який викликає особу.
Свідка можна допитувати про факти, що стосуються конкретної справи, а також про особистість підозрюваного, обвинувачуваного або потерпілого. Свідка можуть допитати за місцем проведення слідства або його перебування.
Варто знати, що свідок має право свідчити рідною мовою, знати в зв'язку з чим і в якій справі він допитується, користуватися записами і документами. Важливим є право свідка власноруч викладати показання в протоколі допиту, а також вносити доповнення й зауваження до протоколу допиту. Свідок може відмовитися давати показання щодо самого себе, близьких родичів і членів сім'ї. Він також має право одержати компенсацію за понесені витрати, пов'язані з викликом для давання показань.
Якщо свідок не з'явився без поважних причин, його можуть доставити в примусовому порядку.
З огляду на те, що допит свідка чітко регламентований, слідчі й інші посадові особи воліють викликати громадян для давання пояснень. Якщо особа з'явилася, то слідчий на свій розсуд вирішує, спочатку одержати пояснення чи одразу допитувати особу як свідка. Тому перш ніж йти до правоохоронного органу, доцільно з'ясувати, в якості кого викликають до слідчого або до прокурора. У цьому випадку буде корисним через секретаря зв'язатися з особою, що Вас викликає, і під пристойним приводом попросити про відстрочку. При цьому варто з'ясувати, в якості кого Вас викликають. Це Ваше право. Вигравши якийсь час для підготовки, можна проконсультуватися з адвокатом стосовно можливої перспективи справи, пов'язаної з викликом.

Прочитано 5898 разів Останнє редагування Середа, 11 квітня 2018 09:10
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…