images/logo-law.png

Вступ, навчання та практика

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

ВСТУП ТА НАВЧАННЯ

     Освіта - основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства та держави. Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору, збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу, підвищення освітнього рівня народу, забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями. Освіта в Україні ґрунтується на засадах гуманізму, демократії, національної свідомості, взаємоповаги між націями та народами.
     Суспільні відносини в галузі навчання, виховання, професійної, наукової, загальнокультурної підготовки громадян України регулюються Законом України «Про освіту» (zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1060-12).
osvita1     Статтею 3 вказаного закону визначено, що громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального й майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров'я, місця проживання та інших обставин. Прийом громадян до вищих навчальних закладів проводиться на конкурсній основі відповідно до здібностей незалежно від форми власності навчального закладу та джерел оплати за навчання (ст. 42).
     Наказом Міністерства освіти та науки України від 14 вересня 2015 року «Про деякі питання проведення в 2016 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти» визначено, що зовнішнє незалежне оцінювання в 2016 році буде проведено в період з 05 травня до 10 липня.

Порядок реєстрації

     Реєстрація осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні в 2016 році триватиме з 01 лютого до 04 березня 2016 року.
     Реєстрація регламентується наказом МОН №1278 від 11.12.15 року: «Про затвердження Порядку реєстрації осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти».
Для успішної реєстрації необхідно виконати перелік послідовних дій:

     По-перше, ознайомтесь із правилами прийому до обраного Вами вищого навчального закладу, де вказано перелік конкурсних предметів, з яких необхідно подати сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання.

     По-друге, оберіть навчальні предмети, із яких Ви бажаєте пройти зовнішнє незалежне оцінювання.
osvita2У 2016 році зовнішнє незалежне оцінювання проводитиметься з таких навчальних предметів:
• української мови та літератури;
• хімії;
• історії України;
• англійської мови;
• математики;
• німецької мови;
• біології;
• французької мови;
• географії;
• іспанської мови;
• фізики;
• російської мови.

     Пам’ятайте, що загальна кількість навчальних предметів, обраних Вами для проходження зовнішнього оцінювання, не повинна перевищувати чотирьох.
     Зверніть увагу, що результати зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури, а також із математики або історії України (період ХХ - початок ХХІ століття) будуть зараховані як результати державної підсумкової атестації за освітній рівень повної загальної середньої освіти.

     По-третє, підготуйте необхідні для реєстрації документи та матеріали. Для проходження ЗНО в 2016 році Вам необхідні:

1) копія паспорта (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям та по батькові). У разі відсутності паспорта окремі категорії осіб можуть подати інший документ;
2) дві однакові фотокартки для документів розміром 3х4 см із зображенням, що відповідає досягнутому віку (фотокартки мають бути виготовлені на білому або кольоровому фотопапері);
3) копія документа про повну загальну середню освіту (випускники минулих років) або довідка з місця навчання, що підтверджує здобуття в січні–серпні 2016 року повної загальної середньої освіти (учні (слухачі, студенти) професійно-технічних, вищих навчальних закладів);
4) реєстраційна картка, яку можна сформувати самостійно, скориставшись спеціальною програмою, розміщеною на веб-сайті Українського центру оцінювання якості освіти reg2016.testportal.com.ua або звернувшись за допомогою до працівника пункту реєстрації. Випускники загальноосвітніх навчальних закладів 2016 року можуть звернутися за допомогою до особи, відповідальної за реєстрацію в навчальному закладі, де навчаються.

     Крім вищезазначених документів, окремі категорії осіб мають підготувати:
• оригінал висновку про створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього оцінювання, виданого органом або закладом охорони здоров'я (у разі потреби надають особи з особливими освітніми потребами);
• копію свідоцтва про зміну імені та/або свідоцтва про шлюб, та/або свідоцтва про розірвання шлюбу (особи, у документах яких є розбіжності в персональних даних);
• копію нотаріально засвідченого перекладу українською мовою документів, наданих для реєстрації (особи, документи яких оформлені іноземною мовою).
     Увага! На копіях документів повинен бути напис «Згідно з оригіналом» (без лапок), а також особистий підпис особи, яка реєструється, її ініціали та прізвище, дата засвідчення копії.

     По-четверте, коли Ви підготуєте весь комплект реєстраційних документів, подайте його до навчального закладу, у якому навчаєтесь (випускники загальноосвітніх навчальних закладів поточного навчального року), або надішліть до 04 березня 2016 року на адресу регіонального центру оцінювання якості освіти, зазначену в контрольно-інформаційному листі (це для випускників минулих років, учнів (слухачів, студентів) професійно-технічних, вищих навчальних закладів).

     Зверніть увагу! Вам може бути відмовлено в реєстрації для участі в ЗНО у разі, якщо Ви:
• не надасте документи, що підтверджують достовірність інформації, зазначеної в реєстраційній картці;
• надасте недостовірну інформацію;
• надішлете реєстраційні документи після завершення встановленого строку реєстрації (перереєстрації);
• неправильно оформите документи, необхідні для реєстрації;
• у разі якщо буде неможливо створити особливі (спеціальні) умови для проходження зовнішнього незалежного оцінювання відповідно до висновку, виданого закладом або органом охорони здоров’я.

П’ять кроків до успішної ЗНО:

               По-перше, не лінуйтеся, а ТРЕНУЙТЕСЯ!
osvita3     Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше опублікованих тестів ( попередніх років або подібних до справжніх) - просто заради тренування, наприклад, проходити тести ЗНО онлайн. Не можна навчитися добре виконувати тести, не тренуючись на них. Ці тренування познайомлять Вас із типовими конструкціями тестових завдань( щоб на самому тесті Ви вже знали, за якою логікою їх виконувати), а також дадуть Вам інший досвід - самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестування. Ці якості також необхідно тренувати для досягнення найкращого результату.

     По-друге, не зупиняйтеся на одному тесті, а ПРОПУСКАЙТЕ його !

     Треба навчитися пропускати важкі чи незрозумілі завдання. Пам'ятайте: у тесті завжди знайдуться такі завдання, з якими Ви обов'язково впораєтесь. Вкрай нерозсудливо не дібрати балів тільки тому, що Ви не дійшли до «своїх» завдань, а застрягли на тих, навчальний матеріал яких вам невідомий. Звичайно, така тактика може принести успіх далеко не завжди. Якщо тест побудований за принципом «сходів» і починається з легких запитань, то не варто пропускати всі перші завдання.

     По-третє, спробуйте відгадувати відповіді !
Якщо Ви не впевнені в виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то передчуттям варто довіряти! Така довіра, як правило, призводить до приросту Ваших балів.

     По-четверте, якщо не знаєте відповіді, виключайте точно помилкові!
Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати одразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох відповідях (а це легше), а не відразу на п'ятьох-сімох (що набагато складніше).

     По-п’яте, не поспішайте  і читайте завдання до кінця!
     Поспіх не повинен призводити до того, що Ви будете намагатися зрозуміти умови завдання за «першими словами» й добудовувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших запитаннях.

osvita4     Нарешті, Ви здали ЗНО й дізнались результати! Це був перший, але дуже важливий етап на кроці до Вашої мрії – ВСТУПУ ДО ВНЗ.
Наступним кроком буде подача документів до омріяного ВНЗ та очікування на вступ.

     Більшість вищих навчальних закладів України вже оприлюднили правила прийому абітурієнтів під час вступної кампанії в 2016 році.

     Обов'язково завітайте на сторінку обраного ВНЗ в Інтернеті:
     Там опубліковані правила прийому, які встановлюють порядок проведення конкурсного відбору, перелік конкурсних предметів, з яких вступники подаватимуть сертифікат ЗНО, та предметів, з яких будуть проводитись вступні випробування.
     Також правилами прийому визначено порядок розрахунку конкурсного бала абітурієнта, встановлено середній бал документа про повну середню освіту, бал за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення), бал за особливі успіхи тощо.
osvita5     Правилами прийому також встановлені інші особливості проведення вступної кампанії до ВНЗ у 2016 році, зокрема, порядок роботи приймальних комісій, а також порядок і строки прийому заяв і документів. Прийом заяв та документів від абітурієнтів розпочнеться 11 липня.
     Завершення прийому заяв і документів від абітурієнтів, які проходитимуть співбесіди, екзамени або творчі конкурси, відбудеться 20 липня, їх проведення – 21 – 27 липня. Завершення прийому заяв та документів від вступників, які вступатимуть на основі ЗНО, відбудеться 27 липня.

     Оголошення рекомендацій на місця держзамовлення – 1 серпня.

     Настав той момент, коли Ви пройшли ДРУГИЙ ЕТАП і вступили до ВНЗ!
     Законодавство про вищу освіту базується на Конституції України та складається з законів України «Про освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про вищу освіту» та інших нормативно-правових актів, міжнародних договорів України.
     Навчання в університеті відбувається за Болонською системою. Метою Болонського процесу є створення Європейського простору вищої освіти.

     Що таке Болонський процес?

osvita6По-перше, це запровадження триступеневої системи вищої освіти (бакалавр, магістр, доктор наук).
По-друге, це гнучкі графіки навчального процесу, які дозволяють поєднувати роботу та навчання, полегшують доступу до вищої освіти.
По-третє, запровадження і визнання спільних навчальних програм, а також спільних дипломів, що надаються університетами в партнерстві, кожен з яких готовий визнавати та зараховувати курси, що прослухав студент, і в інших партнерських закладах.
По-четверте, мобільность студентів і викладачів, тобто створення для них можливостей продовжувати освіту (або роботу) в іншому європейському ВНЗ.
По-п’яте, визнання навчання і ступенів, отриманих в університетах інших країн та континентів.
     Також існують пільгові категорії осіб, які мають право на вступ поза конкурсом до українських ВНЗ. Це учасники бойових дій та неповнолітні діти учасників бойових дій, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час воєнних дій; інваліди I та II груп і діти-інваліди в віці до 18 років, яким не протипоказано навчання по обраному напряму (спеціальності); особи, яким згідно з Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" надано таке право; особи, яким згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці" надано таке право; члени збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах, перелік яких визначений центральним органом виконавчої влади в галузі освіти та науки; чемпіони та призери Олімпійських і Параолімпійських ігор – за спеціальностями в галузі фізичної культури та спорту. Кількість місць для даних осіб встановлюється приймальною комісією вищого навчального закладу й повинна бути не більше 20% від об’єму державного замовлення по кожній спеціальності.

                                                         Вступ до ВНЗ за кордоном та навчання
     Із кожним роком усе більше українських школярів та студентів цікавляться освітніми можливостями в інших державах. Перспектива отримати цінний досвід та знання, познайомитись із культурою іншої країни та підвищити власну конкурентоздатність на міжнародному ринку праці видається вкрай привабливою для української молоді.
     Мабуть, найголовнішою справою буде пошук закладу, який працює за загальнодоступними програмами. У Європі вузів даного типу чимало. Безкоштовну освіту можна отримати в окремих регіонах Естонії, Німеччини, Італії, Франції, Швеції, Фінляндії, Норвегії, Данії, Чехії, Австрії. Обираючи країну, не забудьте підрахувати, у скільки там обійдеться життя. Наприклад, у Норвегії, жити досить дорого. Існує цікавий парадокс: у деяких країнах Євросоюзу молодь не прагне отримувати «вишку». Відповідно, конкурс може бути не надто жорсткий. У Східній Німеччині саме таке і відбувається - у колах молодих людей вища освіта не вважається престижною. Ось і доводиться університетам заманювати до себе студентів пільговими умовами. А тепер перейдемо до умов вступу.
     Вимоги до абітурієнтів: найважливіша умова практично скрізь - іноземна мова на високому рівні. Складати іспит Вас змусять безпосередньо в університеті або ж (рідше) в Україні. Потрібні високі бали. У престижні вузи Вас все ж таки «за красиві очі» не візьмуть. Боротися на іспиті доведеться не тільки з мешканцями тієї країни, але й зі всюдисущими китайцями, які, до слова, вивчають усі квитки напам'ять. Ви готові до такої конкуренції?
     Ще один принциповий момент. Для вітчизняних абітурієнтів він досить болючий, адже стосується грошей. Навчання може бути безкоштовним, але до окремих університетів Вас не приймуть, якщо Ви не підтвердите, що кожного місяця на Ваш рахунок надходить від 600 до 1000 доларів або євро. Перевірка влаштовується для того, щоб університет був упевнений у Вашій здатності платити за житло, книги, їжу. Якщо цих грошей немає, то допоможе порука громадянина тієї країни, у якій Ви хочете вчитися. Доведеться трохи витратитися й під час вступу. Зазвичай при зарахуванні до європейського вузу з майбутнього студента береться разовий внесок, від 500 до 1500 доларів або євро. З цих грошей Вам оплачують отримання літератури, проїзний на транспорт (громадський транспорт за кордоном недешевий) та інші цілі.
     Звичайно, для того щоб навчатися за кордоном, українці поки що повинні мати закордонний паспорт. Для отримання закордонного паспорта необхідно мати внутрішній паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, чоловікам у віці від 18 до 25 років необхідно надати приписне свідоцтво й довідку з військкомату про можливість виїзду за кордон (ті, хто відслужили в армії, надають оригінал військового квитка та його копю), 2 кольорові фотографії розміром 3,5х4,5см (обов’язково матові), заяву встановленого зразка, а також гроші та час, оскільки на виготовлення закордонного паспорта потрібен у середньому один місяць.

Практика, стажування
(у т.ч. і за кордоном + отримання візи)

     Практика українських студентів ВНЗ регламентується «Положенням про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України» від 08.04.1993 № 93. Цей документ містить вичерпний перелік основних завдань практики та її структуру, але про більшість нюансів, з якими Вам доведеться зіштовхнутись, скоріш за все, Ви дізнаєтесь від викладачів і студентів старших курсів, чий досвід буде для Вас значно ціннішим з практичної точки зору, аніж текст законодавства.

Стисло про головне:

- Мета і зміст практики
«На молодших курсах одним із завдань практики може бути оволодіння студентами робітничою професією з числа масових спеціальностей галузі, що відповідає фаху навчання. Заключною ланкою практичної підготовки є переддипломна практика студентів, яка проводиться перед виконанням кваліфікаційної роботи або дипломного проекту. Під час цієї практики поглиблюються та закріплюються теоретичні знання з усіх дисциплін навчального плану, дозбирається фактичний матеріал для виконання кваліфікаційної роботи, дипломного проекту або складання державних екзаменів. Зміст і послідовність практики визначається програмою, яка розробляється кафедрою або предметною (цикловою) комісією згідно з навчальним планом».

- Бази практики
«Практика студентів вищих навчальних закладів проводиться на базах практики, які мають відповідати вимогам програми. За наявності в вищих навчальних закладах державних, регіональних замовлень на підготовку спеціалістів перелік баз практики надають цим закладам органи, які формували замовлення на спеціалістів».
Іншими словами, студент матиме нагоду проходити практику за цими можливими варіантами:
1) Прикріплення за певною кафедрою на факультеті (варіант, за яким Ви матимете багато вільного часу, але скоріше за все, отримаєте мінімум досвіду);
2) Практика в установах, що мають тотожний із Вашою освітньою програмою напрям діяльності, на основі влаштування Вас туди керівництвом факультету (реальна можливість отримання досвіду роботи, але здебільшого пов'язанна з виконанням монотонної та рутинної праці);
3) Самостійний пошук місця практики (наприклад, практика в приватній юридичній консалтинговій фірмі) (обсяг отримання досвіду повністю залежить від Вас та рівня Вашої обізнаності за фахом).

-  Організація та керівництво практикою
«Загальну організацію практики та контроль за її проведенням у інституті, університеті та інших навчальних закладах еквівалентного рівня здійснює керівник практики (завідувач відділу практики), який за рішенням керівника навчального закладу може бути підпорядкований проректору з навчальної роботи, а в технікумах, коледжах та інших навчальних закладах еквівалентного рівня - заступнику директора з практичного навчання (з навчально-виробничої роботи).
Студенти вищих навчальних закладів при проходженні практики зобов'язані:
- до початку практики одержати від керівника практики від учбового закладу консультації щодо оформлення всіх необхідних документів;
- своєчасно прибути на базу практики;
- у повному обсязі виконувати всі завдання, передбачені програмою практики і вказівками її керівників;
- вивчити й суворо дотримуватись правил охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії;
- нести відповідальність за виконану роботу;
- своєчасно скласти залік з практики».

На факультеті Вам необхідно знайти керівника відділу практики та обрати варіант її проходження. Завчасне звернення до керівника – гарантія отримання місця на більш цікавих (або менш складних) місцях проходження практики.

- Підведення підсумків практики
«Загальна й характерна форма звітності студента за практику - це подання письмового звіту, підписаного й оціненого безпосередньо керівником від бази практики. Письмовий звіт разом із іншими документами, визначеними навчальним закладом (щоденник, характеристика та інше), подається на рецензування керівнику практики від навчального закладу. Звіт має містити відомості про виконання студентом усіх розділів програми практики та індивідуального завдання, мати розділи з питання охорони праці, висновки і пропозиції, список використаної літератури та інші». Усім відомий класичний випадок друку та заповнення щоденника практики останнього дня, проте ми рекомендуємо Вам підійти до цього більш відповідально й намагатись вести його регулярно. Щодо характеристики - з нею не буде проблем, якщо Ви хоч трохи будете зацікавлені в отриманні досвіду на Вашій роботі. Взагалі практика, особливо літня, це спосіб відібрати у Вас близько місяця часу, який Ви могли провести, займаючись власними справами. Тому намагайтесь знайти для себе оптимальний варіант, який буде для Вас корисним і цікавим способом дозвілля.
     Ще один момент. Для того, щоб проходити практику або стажування за кордоном українці, поки що, повинні мати закордонний паспорт. Для отримання закордонного паспорта необхідно мати внутрішній паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, чоловікам у віці від 18 до 25 років необхідно надати приписне свідоцтво й довідку з військкомату про можливість виїзду за кордон (ті, хто відслужили в армії, надають оригінал військового квитка та його копію),2 кольорові фотографії розміром 3,5х4,5 см (обов’язково матові),
заяву встановленого зразка, а також гроші та час, оскільки на виготовлення закордонного паспорта потрібен у в середньому один місяць.
     Актуальним питанням є також порядок отримання посвідчення водія відповідної категорії. Це питання регламентується інструкцією «Про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія», затвердженою наказом МВС України № 515 від 07.12.2009 року та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України за № 74/17369 від 22.01.2010 року (далі - Інструкція, zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0074-10).
     Відповідно до п 1.3. Інструкції, посвідчення водія видається особам за умови, що вони не мають медичних протипоказань, закінчили підготовку, перепідготовку водіїв транспортних засобів за відповідними програмами в акредитованих Державтоінспекцією МВС закладах (далі - заклад), про що отримали свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації водіїв, склали іспити в Центрах надання послуг, пов'язаних із використанням автотранспортних засобів (далі - Центр), на території обслуговування яких зареєстровані за місцем проживання.
     До складання іспитів у Центрі для отримання посвідчення
водія допускаються особи, які досягли віку: - для отримання посвідчення водія категорій A1, A - 16 років; - для отримання посвідчення водія категорій В1, В, С1, С - 18 років; - для отримання посвідчення водія категорій ВЕ, С1Е, СЕ - 19 років; - для отримання посвідчення водія категорій D1, D, D1Е, DЕ, Т - 21 року (пункт 1.4. Інструкції).
Перелік документів, які необхідно подати до Центру для отримання посвідчення водія, наведений у п. 2.1. Інструкції.

Прочитано 3897 разів Останнє редагування Середа, 11 квітня 2018 09:09
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…